Vagyonnyilatkozatok: a magyarországi politikusokra szigorúbb szabályok vonatkoznak, mint az EP-képviselőkre
Az európai parlamenti képviselők vagyonnyilatkozatai csak az illetékes hatóságok számára lehet hozzáférhetővé tenni.
Pedig a magyar Országgyűlés képviselőinek sokkal több mindenről kell beszámolniuk, mint az EP-képviselőknek, ideértve Magyar Péteréket is.
Színrelépése óta már több alkalommal is ellentmondott korábbi állításainak Magyar Péter. A Tisza Párt elnöke most a hazai vagyonnyilatkozati rendszert kritizálta, amit szerinte meg kellene változtatni, miközben EU-s viszonylatban is a magyar rendszer az egyik legszigorúbb – hívta fel a figyelmet a Magyar Nemzet.
Emlékezetes, hogy Magyar nemrég azzal állt elő, hogy kormányra kerülve megváltoztatnák a hazai vagyonnyilatkozati rendszert. Azonban a Tisza-vezér magyar vagyonnyilatkozati rendszerrel szembeni kritikája több sebből vérzik.
A magyar modell ugyanis az egyik legszigorúbb az Unióban.
Ezzel a kijelentésével a pártelnök a balliberális szakértők táborához csatlakozott, akik az elmúlt években ugyancsak több kritikával illették a rendszert. A lap összeállításában többek között arra is felhívta a figyelmet, hogy a magyar Országgyűlés képviselőinek sokkal több mindenről kell beszámolniuk, mint az EP-képviselőknek.
Így tudatniuk kell mindent a nevükön szereplő ingatlanokról, ingóságokról, értékpapírokról, mindennemű megtakarításukról, készpénzállományról, banki hitelről, magánhitelekről, köztartozásról. Mindezek mellett nyilatkozniuk kell a képviselőség közben végzett más, jövedelemmel járó tevékenységről, továbbá az olyan érdekeltségeiről gazdasági társaságokban, amik befolyást gyakorolhatnak a közpolitikával kapcsolatos kérdésekre – sorolták.
Ezt is ajánljuk a témában
Az európai parlamenti képviselők vagyonnyilatkozatai csak az illetékes hatóságok számára lehet hozzáférhetővé tenni.
A Magyar Nemzet arra is rámutatott, hogy az európai parlamenti képviselőknek azért is van sokkal könnyebb dolguk, mert esetükben csak az ötezer eurót meghaladó értékű ingatlanokról kell beszámolniuk, és a részvények, kötvények, befektetési alapok is csak akkor nyilvánosak, ha értékük meghaladja az ötezer eurót. Ez az összeghatár vonatkozik az EU-n kívüli bankszámlákra, valamint a hitelekre is.
A fentieken túl nyilatkozniuk kell arról, ha eseményeken való megjelenésekért több mint évi ötezer eurót kaptak, ha betöltenek más tisztséget is, ha a képviselőségük közben más munkát is végeznek, illetve ha külső szereplőktől kaptak olyan támogatást, amely a képviselői munkavégzésüket befolyásolta. Tehát
az uniós vagyonnyilatkozati rendszer csupán jövedelmi sávokat határoz meg, az EP-képviselőknek nem kell konkrét összegeket feltüntetniük
– ismertették.
A lap összegzésében Magyar Péter azon ígéretét, mely a hazai vagyonnyilatkozati rendszer megváltoztatására irányul egyszerű kampányfogásnak nevezte, amit jó eséllyel nem is tartana be.
Nyitókép: Attila KISBENEDEK / AFP
***
Ezt is ajánljuk a témában
A kommunikációs igazgató szerint Magyar Péter hazudik és marhaságokat beszél.
***